Copilul meu&Familia mea
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Copilul meu&Familia mea

un forum primitor cu discutii despre copii si familie...concursuri
 
AcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Vitaminele si mineralele de care ai nevoie

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Admin Monica
Administrator
Administrator
Admin Monica


Numarul mesajelor : 429
Varsta : 53
Localizare : Baia-Mare
Joburi/Distractii : sa am grija de fetele mele,calculatorul
Stare de spirit : fericita
Data de inscriere : 14/07/2008

Vitaminele si mineralele de care ai nevoie Empty
MesajSubiect: Vitaminele si mineralele de care ai nevoie   Vitaminele si mineralele de care ai nevoie I_icon_minitimeLun Iul 28, 2008 12:34 pm

Stiai, desigur, ca lipsa vitaminelor si mineralelor din organismul tau iti poate provoca probleme de sanatate. Dar fii atenta sa nu cazi in extrema cealalata. Doar o alimentatie diversa si completa te scuteste de toate aceste griji.

Fierul


La ce foloseste?

  • Produce hemoglobina in celulele rosii ale sangelui;
  • Previne anemia;
  • Il ajuta pe fat sa atinga greutatea optima;
  • Previne nasterea prematura.

Sursele: carnea rosie, peste, legume boabe (fasole, linte), vegetale cu frunze verzi, cereale integrale.
Atentie! Fierul se absoarbe mai usor din sursele de origine animala. Daca esti vegetariana, cere medicului sa-ti prescrie un supliment.
Sus In jos
http://girl-fashion.forumgratuit.ro
Admin Monica
Administrator
Administrator
Admin Monica


Numarul mesajelor : 429
Varsta : 53
Localizare : Baia-Mare
Joburi/Distractii : sa am grija de fetele mele,calculatorul
Stare de spirit : fericita
Data de inscriere : 14/07/2008

Vitaminele si mineralele de care ai nevoie Empty
MesajSubiect: Re: Vitaminele si mineralele de care ai nevoie   Vitaminele si mineralele de care ai nevoie I_icon_minitimeLun Iul 28, 2008 12:44 pm

Calciu


La ce foloseste?

  • Este vital pentru inima, muschi, nervi, activitatea enzimelor si circulatia sangelui;
  • Previne demineralizarea oaselor tale in timpul sarcinii;
  • Contribuie la dezvoltarea oaselor si dintilor fatului.

Sursele: lapte, branzeturi, vegetale cu frunze verzi, mazare, fasole.
Atentie! Prea multa sare sau Vitaminele si mineralele de care ai nevoie 958675 duc la scaderea absorbtiei calciului. Iar doza necesara in sarcina este dublul celei obisnuite (adica de 1000-1200 mg zilnic). Ai grija sa nu faci excese!
Vitamina D


La ce foloseste?

  • Favorizeaza absorbtia calciului, deci are rol in dezvoltarea oaselor si dintilor fatului;
  • Previne rahitismul nou-nascutului.

Sursele: urzici, ficat, lactate grase, galbenus de ou si…soare!
Atentie! Vitamina D este singura care poate fi sintetizata de organism, dar numai in prezenta soarelui. Asadar, mananca alimente bogate in vitamina D, dar retine ca o sursa la fel de buna de vitamina D este sa petreci cat mai mult timp in aer liber. Cura heliomarina este permisa si gravidelor.


Vitamina B12


La ce foloseste?

  • Este necesara pentru cresterea si dezvoltarea sistemului nervos;
  • Previne anemia megaloblastica a mamei.

Sursele: ficat, rinichi, carne de vaca, carne de pui, peste (somon, ton), iaurt, lapte, branza, oua.
Atentie! Daca esti vegetariana, cere medicului sa iti prescrie suplimente nutritive. Nnu e o idee rea nici sa faci o concesie si sa bei macar lapte (1 litru pe zi). Gandeste-te in primul rand la binele copilului tai!
Vitamina C


La ce foloseste?

  • Ca antioxidant, protejeaza organismul prin distrugerea radicalilor liberi care circula in lichidele organismului;
  • Este esentiala pentru repararea tesuturilor, pentru vindecarea ranilor si ajuta la dezvoltarea tesutului conjuctiv;
  • Creste rezistenta organismului la infectii si ajuta la absorbtia fierului si calciului
  • Poate reduce riscul de hemoragii, avort sau nastere prematura.

Sursele: citrice, capsuni, struguri, mango, broccoli, cartofi, varza, rosii, spanac, conopida.
Atentie! Nu sunt recomandate dozele mari de vitamina C, deoarece pot afecta metabolismul fatului. Nu lua suplimente fara sa intrebi medicul.
Sus In jos
http://girl-fashion.forumgratuit.ro
Admin Monica
Administrator
Administrator
Admin Monica


Numarul mesajelor : 429
Varsta : 53
Localizare : Baia-Mare
Joburi/Distractii : sa am grija de fetele mele,calculatorul
Stare de spirit : fericita
Data de inscriere : 14/07/2008

Vitaminele si mineralele de care ai nevoie Empty
MesajSubiect: Re: Vitaminele si mineralele de care ai nevoie   Vitaminele si mineralele de care ai nevoie I_icon_minitimeLun Iul 28, 2008 12:45 pm

Vitamina A


La ce foloseste?

  • Este esentiala in dezvoltarea oaselor si dintilor si pentru cresterea si repararea tuturor tesuturilor (in special pielea si mucoasele);
  • Iti protejeaza fatul de modificarile oculare sau tegumentare;
  • Reduce riscul de avort spontan.

Sursele: ficat, untura de peste, lapte nedegresat, unt, smantana, frisca, galbenus de ou, morcovi, salata, spanac, urzici, stevie, marar, capsuni, caise, piersici, banane.
Atentie! Sub forma de retinol si in cantitati excesive, vitamina A poate fi nociva, determinand malformatii congenitale ale fatului. Respecta cu strictete recomandarile medicului.


Zincul


La ce foloseste?

  • Poate preveni nasterea prematura;
  • Ajuta muschii sa se contracte in timpul travaliului (dificienta il poate prelungi si poate ingreuna expulzia);
  • Previne pierderile de sarcina sau dezvoltarea intarziata a bebelsului.

Sursele: carne, fructe de mare, cereale integrale, fasole, mazare.
Vitamina B 12


La ce foloseste?

  • Elibereaza din proteine, grasimi si carbohidratati energia necesara;
  • Scade riscul de preeclampsie al mamei;
  • Ajuta la absorbtia acidului folic, atat de important;
  • Iti protejeaza vederea, parul, unghiile si pielea.

Sursele: ficat, lapte, albus de ou, migdale, cereale integrale, orez nedecorticat, ciuperci, soia, spanac.
Atentie! Mai ales daca esti vegetariana trebuie sa te asiguri ca din dieta nu iti lipsesc cerealele integrale si soia.
Sus In jos
http://girl-fashion.forumgratuit.ro
caly
moderator
moderator
caly


Numarul mesajelor : 208
Varsta : 49
Localizare : baia mare
Stare de spirit : bine dispusa
Data de inscriere : 15/07/2008

Vitaminele si mineralele de care ai nevoie Empty
MesajSubiect: Re: Vitaminele si mineralele de care ai nevoie   Vitaminele si mineralele de care ai nevoie I_icon_minitimeMar Iul 29, 2008 5:55 am

da foarte bine de stiut .....noi de foarte mlute ori nu prea bagam de seama de ce avem nevoie si la un momentdat ne trezim ca nu ne simtim bine......eu cel putin am patit-o nici nu stiu de cite ori cu calciul.
Sus In jos
https://copil-parinte.forumgratuit.ro
Continut sponsorizat





Vitaminele si mineralele de care ai nevoie Empty
MesajSubiect: Re: Vitaminele si mineralele de care ai nevoie   Vitaminele si mineralele de care ai nevoie I_icon_minitime

Sus In jos
 
Vitaminele si mineralele de care ai nevoie
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Drogul de care putem scapa, tigarile
» Cele mai rele sapte lucruri pe care le poti spune copilului tau

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copilul meu&Familia mea :: Mamici in devenire :: Mamici in devenire-
Mergi direct la: