Copilul meu&Familia mea
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Copilul meu&Familia mea

un forum primitor cu discutii despre copii si familie...concursuri
 
AcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 10 sfaturi sa-l aperi de frig

In jos 
AutorMesaj
Admin Monica
Administrator
Administrator
Admin Monica


Numarul mesajelor : 429
Varsta : 53
Localizare : Baia-Mare
Joburi/Distractii : sa am grija de fetele mele,calculatorul
Stare de spirit : fericita
Data de inscriere : 14/07/2008

10 sfaturi sa-l aperi de frig Empty
MesajSubiect: 10 sfaturi sa-l aperi de frig   10 sfaturi sa-l aperi de frig I_icon_minitimeLun Iul 28, 2008 12:57 pm

In timpul anotimpului rece, pielea isi pastreaza cu greu echilibrul natural. Frigul incetineste circulatia sangelui, primele afectate fiind zonele sarace in glande sebacee: maini, picioare, buze.

Pielea sensibila a celor mici trebuie protejata printr-o imbracaminte corespunzatoare si cu ajutorul unor produse de ingrijire adaptate.
Iata, in cele ce urmeaza, zece sfaturi folositoare, pentru ca micutii sa sufere cat mai putin cand mercurul scade in termometre.
Nu-l lasa sa transpire


Imbracamintea trebuie aleasa in asa fel incat copilul sa nu fie nici prea infofolit, dar nici prea "dezbracat". Ideea principala este ca micutul sa nu transpire in exces, ceea ce poate duce rapid la racirea organismului. Atentie deosebita la maini si picioare, care se racesc primele.
Acopera-i capul, urechile, gatul


Aproape o treime din caldura organismului se pierde prin cap si gat, iar urechiusele sunt sensibile la muscatura gerului. Ai grija, deci, ca odorul tau sa aiba capul, urechile si gatul bine protejate.
Sus In jos
http://girl-fashion.forumgratuit.ro
Admin Monica
Administrator
Administrator
Admin Monica


Numarul mesajelor : 429
Varsta : 53
Localizare : Baia-Mare
Joburi/Distractii : sa am grija de fetele mele,calculatorul
Stare de spirit : fericita
Data de inscriere : 14/07/2008

10 sfaturi sa-l aperi de frig Empty
MesajSubiect: Re: 10 sfaturi sa-l aperi de frig   10 sfaturi sa-l aperi de frig I_icon_minitimeLun Iul 28, 2008 12:58 pm

Fularul pe nasuc doar sub zero grade


De cum scad temperaturile, parintii se grabesc sa acopere nasucul celor mici cu un fular. Acoperirea nasucului se justifica numai daca temperaturile scad serios sub zero grade C.
Buzele - sensibilitate maxima


Buzele celor mici sunt tinte privilegiate ale frigului: sunt fragile, se usuca usor si se crapa. La copiii peste 3 ani, buzele pot fi protejate cu strugurel sau cu o crema hidratanta.
Atentie la ultraviolete


Excursiile la munte, iarna, nimic mai frumos - dar atentie la ultraviolete. O fi el soare cu dinti, dar razele sale, reflectate de zapada, pot provoca arsuri ale pielii. Aseaza-i micutului, peste caciulita, o cascheta cu cozoroc, menita sa-i umbreasca fata si ochisorii.

Invata-l sa se fereasca de umezeala


Cand e cazul, obisnuieste-l sa anunte daca are hainutele ude - in special sosetele, ghetutele sau manusile. Umiditatea e mediul propice pentru degeraturi - la primele semne alarmante (piele alb-albastrie), mergi de urgenta la doctor.
O supa fierbinte pentru hidratare


Da-i energia necesara dupa plimbarea sau joaca pe ger: o gustare, o cacao fierbinte, o supa. La intoarcere acasa, laptele fiert, ceaiul, alimentele lichide si semilichide il hidrateaza si il incalzesc.
Alarma la primele semne


Parintii trebuie sa ia masuri la primele semne, daca micutul sufera din cauza frigului. Temperaturile de peste 38 de grade C reprezinta un semnal de alarma care denota aparitia unei boli. Copilul trebuie dus imediat la medic.
Sus In jos
http://girl-fashion.forumgratuit.ro
 
10 sfaturi sa-l aperi de frig
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sfaturi pentru viitoarele gravide

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copilul meu&Familia mea :: Copiii nostri :: Sanatatea copilului-
Mergi direct la: