Copilul meu&Familia mea
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Copilul meu&Familia mea

un forum primitor cu discutii despre copii si familie...concursuri
 
AcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
Admin Monica
Administrator
Administrator
Admin Monica


Numarul mesajelor : 429
Varsta : 53
Localizare : Baia-Mare
Joburi/Distractii : sa am grija de fetele mele,calculatorul
Stare de spirit : fericita
Data de inscriere : 14/07/2008

Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari Empty
MesajSubiect: Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari   Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari I_icon_minitimeLun Iul 28, 2008 5:00 pm

Eruptia dintilor temporari variaza in limite fiziologice foarte largi datorita ritmului biologic de dezvoltare al copilului si predispozitiilor genetice.
Factorii care determina variatii in limite normale ale dintilor temporari sunt:

1.Greutatea copilului la nastere-la greutate mai mica(subponderali)apar mai tarziu dintii temporari.

2.Sexul copilului- la baieti apar mai devreme decat la fete.

3.Influenta materna-varsta mamei mai inaintata creste varsta de eruptie.

4.Evolutia sarcinii si nasterea-copii nascuti prematur au intarzieri in eruptia dintilor temporari.

5.Apartenenta rasiala si etnica.

6.Starea socio-economica si nutritia-deficitul nutritional are impact puternic asupra incisivilor(primii dinti temporari care erup).

7.Unii factori de mediu-eruptie mai accelerata a incisivilor temporari la copii din tarile dezvoltate ale caror mame sunt fumatoare.

8.Predispozitii genetice-exista tendinte familiale spre o eruptie precoce sau tardiva fara a exista o semnificatie patologica.

Diferitele boli generale(lues congenital, rubeola prenatala, rahitismul, anumite boli genetice sau endocrine)pot determina intarzieri mai mari in ritmul de eruptie al dintilor temporari-de peste un an de zile.

Deficitul secretiei tiroidiene (hipotiroidism) determina intarzieri mari ale eruptiei dintilor temporari(de pana la 4 ani)- gradul de intarziere este direct proportional cu deficitul tiroidian.
Sus In jos
http://girl-fashion.forumgratuit.ro
Admin Monica
Administrator
Administrator
Admin Monica


Numarul mesajelor : 429
Varsta : 53
Localizare : Baia-Mare
Joburi/Distractii : sa am grija de fetele mele,calculatorul
Stare de spirit : fericita
Data de inscriere : 14/07/2008

Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari Empty
MesajSubiect: Re: Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari   Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari I_icon_minitimeLun Iul 28, 2008 5:23 pm

Ordinea aparitiei dintilor

  • primii sunt incisivii de jos

  • la 6 - 8 luni apar incisivii centrali

  • la 8 - 12 luni apar incisivii laterali

  • la 12 - 16 luni apare molarul I

  • 16 - 20 luni apare caninul

  • 20 - 30 luni apare molarul

    Eruptia dintilor este insotita de fenomene grupate in sindromul diseptic si anume :


  • durere locala

  • sialoree ( salivatie mai mare)

  • colici abdominale

  • diaree usoara

  • temperatura usor crescuta

    Caderea dintilor de lapte :


  • incisivii centrali la 6 - 7 ani

  • molarul I la 10 ani

  • caninii si molarul II la 11 - 12 ani

    Caderea se face prin reabsorbtia radacinii, dintele fiind prins doar in gingie. Dintii definitivi (32) apar prin reabsorbtia unui sept osos care ii separa de dintii de lapte.
  • Sus In jos
    http://girl-fashion.forumgratuit.ro
    Admin Monica
    Administrator
    Administrator
    Admin Monica


    Numarul mesajelor : 429
    Varsta : 53
    Localizare : Baia-Mare
    Joburi/Distractii : sa am grija de fetele mele,calculatorul
    Stare de spirit : fericita
    Data de inscriere : 14/07/2008

    Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari Empty
    MesajSubiect: Re: Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari   Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari I_icon_minitimeLun Iul 28, 2008 5:26 pm

    Eruptia dintilor temporari


    Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari Art_2_dinti









    Eruptia dintilor temporari la baieti se face in urmatoarea secventa:incisivii centrali inferiori (81 si 71) la varsta de 7 luni si 3 saptamani - normal intre 5-10 luni, incisivii centrali superiori (51 si 61) la varsta de 9 luni si 2 saptamani – normal intre 6-13 luni.

    Urmeaza incisivii lateralii superiori(52 si 62) la 11 luni si 1 saptamana - normal intre 6 - 14 luni, apoi incisivii laterali inferiori (82 si 72) la 13 luni si 2 saptamani - normal intre 9-16 luni.

    Apoi intradevar apar molarii I superiori (54 si 64 ) la 1 an 3 luni si 3 saptamani - normal intre 11-17 luni variatie, urmati de molarii I inferiori(84 si 74) la 1 an 4 luni si 2 saptamani-normal intre 11-17 luni variatie.

    Urmeaza caninii superiori(53 si 63) la 1 an si 7 luni-normal intre 14-23 luni, apoi caninii inferiori(83 si 73) la 1 an 7 luni 2 saptamani-normal intre14-23 luni.

    Ultimii care apar sunt molarii II,intai inferiorii (85 si 75) la 2 ani 1 luna 3 saptamani-normal intre 17-28 luni,urmati de superiori (55 si 65) la 2 ani 3 luni - normal intre19-29 luni variatie.

    Se considera ca eruptia dintilor temporari are loc in limite normale daca varsta de aparitie in cavitatea bucala se inscrie in intervalul corespunzator valorilor normale date mai sus.
    Sus In jos
    http://girl-fashion.forumgratuit.ro
    caly
    moderator
    moderator
    caly


    Numarul mesajelor : 208
    Varsta : 49
    Localizare : baia mare
    Stare de spirit : bine dispusa
    Data de inscriere : 15/07/2008

    Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari Empty
    MesajSubiect: Re: Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari   Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari I_icon_minitimeMar Iul 29, 2008 6:21 am

    ok asta inseamna ca totusi sintem in limitele normalului.m-am mai linistit.
    Sus In jos
    https://copil-parinte.forumgratuit.ro
    Continut sponsorizat





    Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari Empty
    MesajSubiect: Re: Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari   Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari I_icon_minitime

    Sus In jos
     
    Intarzieri ale eruptiei dintilor temporari
    Sus 
    Pagina 1 din 1

    Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
    Copilul meu&Familia mea :: Copiii nostri :: Sanatatea copilului-
    Mergi direct la: