Copilul meu&Familia mea
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.

Copilul meu&Familia mea

un forum primitor cu discutii despre copii si familie...concursuri
 
AcasaPortalGalerieUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Magneziul un medicament antistres

In jos 
AutorMesaj
Admin Monica
Administrator
Administrator
Admin Monica


Numarul mesajelor : 429
Varsta : 53
Localizare : Baia-Mare
Joburi/Distractii : sa am grija de fetele mele,calculatorul
Stare de spirit : fericita
Data de inscriere : 14/07/2008

Magneziul un medicament antistres Empty
MesajSubiect: Magneziul un medicament antistres   Magneziul un medicament antistres I_icon_minitimeMar Iul 29, 2008 12:31 pm

Esti tot timpul stresata, iritata si ai tot felul de simptome suparatoare. Oare de ce?

Multe dintre noi ne resimtim dupa iarna care a trecut. Fie suntem mai obosite, mai apatice, fie avem o stare de indispozitie sau iritabilitate. Aceste simptome se pot datora in mare parte unor carente de vitamine si minerale asociate sezonului rece, dar la fel de bine pot fi cauzate si de deficienta de magneziu. Aceasta este cauzata de urmatorii factori: stresul cronic, poluarea, gazele toxice, unele medicamente, excesul de alcool - intr-un cuvant, "aliatii" vietii moderne.

Magneziul - cel mai important mineral "antistres"
Magneziul rateaza cu putin podiumul celor mai abundente minerale din organism, clasandu-se pe locul al patrulea. El compenseaza insa acest lucru prin calitatile sale excelente "ajuta numeroase enzime sa-si faca treaba si este cel mai iscusit in combaterea stresului". Ca dovada, bolile asociate stresului, atat de frecvente in societatea moderna, precum infarctul miocardic si hipertensiunea arteriala, sunt de cele mai multe ori insotite de o deficienta de magneziu. Magneziul este indispensabil functionarii eficiente a sistemului nervos, asupra caruia are un efect calmant (de unde si denumirea de "mineral antistres") si a sistemului muscular, participand atat la relaxarea cat si la contractia musculara.

Relatia stres - magneziu
Ca raspuns la stresul fizic sau psihic, in organism se elibereaza adrenalina (un hormon "de stres") responsabila si de cresterea tensiunii arteriale in situatii deosebite. Tot in aceleasi conditii, magneziul este eliberat din celulele sanguine in plasma sanguina, si de aici este eliminat prin urina. Ca urmare, stresul cronic iti secatuieste organismul de magneziu, si cu cat esti mai stresata, cu atat pierderea de magneziu va fi mai mare. Se creeaza un cerc vicios: stresul scade magneziul, iar lipsa de magneziu induce stresul.

Care sunt posibilele semne ale unei deficiente de magneziu?
Cel mai adesea carenta de magneziu se manifesta prin slabiciune musculara si crampe musculare, urmate de palpitatii si senzatie de lipsa de aer. Frecvent apar si iritabilitate, nervozitate, insomnie, incapacitate de concentrare, oboseala si hipersensibilitate la zgomote puternice. Durerile menstruale sunt mai accentuate. Migrena, durerea in piept fara nici o explicatie, tensiunea arteriala crescuta, durerile abdominale si constipatia pot face parte din tabloul unei carente severe de magneziu.

Ce ar fi de facut?
Daca te regasesti in cele descrise mai sus, ar fi de dorit sa te prezinti la medic pentru niste analize de rutina, care includ si dozarea principalelor elemente minerale din organism - printre care si magneziul. Tratamentul deficientei consta in cresterea consumului de magneziu din alimente impreuna cu administrarea unor suplimente prescrise de medic, ce contin doza zilnica necesara de magneziu (aproximativ 300 mg/zi). Persoanele care sufera de boli renale sau cardiace, vor lua aceste suplimente numai dupa un consult de specialitate si sub stricta supraveghere medicala. in timpul sarcinii suplimentele cu magneziu sunt esentiale intrucat scad riscul nasterii premature si al hipertensiunii arteriale, iar medicul tau ti le va prescrie cu siguranta.

Magneziul mai are si alte actiuni importante:

  • Intervine in functionarea aparatului circulator (datorita efectului reglator asupra contractiei musculare) si este un factor protector impotriva infarctului de miocard. Carenta severa de magneziu poate determina aritmii cardiace si hipertensiune arteriala.
  • Este un element de "baza" ce nu se da in laturi sa "puna umarul la greu". Contribuie in buna masura la mineralizarea osoasa (60% din magneziul din organism este concentrat la nivelul oaselor, iar restul de 40% este distribuit in muschi si tesuturile moi).
  • Asociat cu calciul, poate combate stresul si starile depresive.
  • Poate creste rezistenta organismului la infectii.
  • Imbunatateste randamentul intelectual.
  • Consumat impreuna cu vitamina B6, poate impiedica formarea calculilor renali de fosfat de calciu.
  • Favorizeaza absorbtia altor minerale (calciu, fosfor, sodiu, potasiu) si utilizarea de catre organism a vitaminelor din grupele B, C si E.
  • Usureaza sindromul premenstrual.
  • Este un laxativ natural (atentie insa: in cantitate mare poate provoca diaree).


PRIETEN
Alimentele bogate in magneziu: mere, banane, caise uscate, nuci, soia si lapte de soia, seminte de floarea-soarelui, patrunjel, legume, orez brun, ovaz, germeni de grau, porumb si malai, tarate, varza, mazare, broccoli, cartofi copti, iaurt, crevete, ton, apa minerala

SAU DUSMAN
Principalii "dusmani" ai magneziului sunt: Stresul, poluarea si gazele toxice, suplimentele de calciu in cantitati excesive, unele medicamente: diureticele, digitala, unele antibiotice, medicatia anticanceroasa, regimurile de slabire, alcoolul si cofeina in exces, mancarea prea dulce sau prea grasa scade absorbtia digestiva a magneziului, la fel si alimentele bogate in acid oxalic (cacao, ceai, spanac)

Cercetatorii au descoperit ca aproximativ 50% dintre persoanele care acuza migrene puternice au niveluri sanguine scazute de magneziu.
Sus In jos
http://girl-fashion.forumgratuit.ro
 
Magneziul un medicament antistres
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Copilul meu&Familia mea :: Frumusete si dieta :: frumusete si dieta-
Mergi direct la: